MotoFolwark Strona Główna MotoFolwark
Forum Przyjaciół

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Modernizacja reflektora przy użyciu technologii xenon/LED
Autor Wiadomość
koVal 

Wysłany: 2019-02-11, 13:35   Modernizacja reflektora przy użyciu technologii xenon/LED

Prawdopodobnie wjadę w nowy sezon dotychczasowym motocyklem. Jest tak idealny, że nie mam na co zmienić. Prawie idealny bo trzeba przyznać, że reflektor daje mało jasności i przy trasach nocnych zazwyczaj oddaję się w opiekę Pańską.

Oczekuję wymiany doświadczeń, nawet tych zasłyszanych. Nie biorę pod uwagę odstręczania od pomysłu. Wiem, że nie jest do zgodne z przepisami ale GMTO gdyż sprawa bezpieczeństwa własnego.
Jakieś zestawy można dostać poniżej 100 zł

LED
https://www.aliexpress.co....3bb92e0eHb9KJ0

Xenon
https://www.aliexpress.co....3bb92e0eHb9KJ0
Powyższy post wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

PawelACE 

Wysłany: 2019-02-11, 16:00   

kupiłbyś sensowny motocykl np. Tigera 800, się przejedź i zobacz jak świat 2 kółek w temacie motosuvów poszedł do przodu
tak dobrym motocyklem do wszystkiego jeszcze nie jeździłem, a wydawało mi sie ze nie zaskoczy mnie już nic w tym temacie

ale dla wyznawcy BMW dopisze abyś zastanowił się nad 2 dodatkowymi światłami na gmolach czy w ich okolicach, ludziska zakładają i trzeba przyznać że ładnie drogę doświetlają, a nadto takie moto z daleka jest bardzo dobrze widoczne no i budzi jakiś tam większy respekt bo widać że to coś jest duże i szerokie, a nie kolejny jang ling na drodze..
jedyny minus, że poniżej 400 PLN się nie obejdzie...
kolejny plus taki że w razie zmiany na sensowny motocykl możesz zdjąć i przełożyć, albo sprzedać oddzielnie więc tak czy siak kasy nie stracisz

w Twoim pomyśle może być problem z nadmiarem ciepła i w sumie ten sam reflektor tylko ciut mocniejsze źródło światła..., przeglądy itd

Flowenol 

Wysłany: 2019-02-18, 08:17   

Brat ma w Tigerze 1050 w soczewce mijania HIDa. Taki motocykl już kupił. Wiadomix, że nielegalne, ale świeci genialnie. Jasne światło, łądnie odcięte, nie razi w lusterku wstecznym jak to robią z reguły DLe ;-)
Oprócz tego ma na gmolach dwa dalekosiężne soczewkowe Hella( jakieś halogenowe żarówki) i dwa zestawy LEDowe takie bardziej do doświetlania boków.
Jak to wszystko włączy to wygląda jak squid z Matrixa, ale naprawdę robi się bardzo jasno.
Prądowo daje radę.
Sam szukam czegoś, bo Trampek ma dramatyczne oświetlenie na dzisiejsze standardy.

https://szekla4x4.pl/1325-enduro-tech-lampy-led-produkcji-polskiej
Te mi się podobają, ale pojedynczo nie ma gdzie sensownie zamocować, a dwa znacząco podwyższą wartość motocykla.
No i tak się brandzluję tematem a w sumie nic konkretnego nie zrobiłem.
Także, koVal, znając Ciebie i Twoją wnikliwość z uwzględnieniem ekonomiczności rozwiązania, ciekawy jestem rezultatów analizy tematu.

maciejza 

Wysłany: 2019-02-18, 19:08   

no chyba ich pojebało ... przepraszam ...
za 4 ledy cree taka kasa?

to ja wole rowerowe

https://allegro.pl/oferta/lampka-rowerowa-przednia-led-cree-1800-lumenow-7810842586
https://allegro.pl/oferta/lampka-lampa-rowerowa-led-cree-3600lm-solarstorm-7766384863

dziki 

Wysłany: 2019-02-19, 23:35   

Mam rowerową z drugiego linka (nie tą konkretnie, ale wygląda identyko). Na rowerze. Mimo że skierowane pod kątem 30 stopni w dół - oślepia rowerzystów.

PawelACE 

Wysłany: 2019-02-20, 08:06   

też mam swieci sakramencko najczęściej ustawiam jako strobo do jazdy po drodze, myślę ze w moto jako dodatkowe swiatło sprawdziłoby się doskonale

Wojtasot 

Wysłany: 2019-02-26, 14:20   Re: Modernizacja reflektora przy użyciu technologii xenon/LE

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w toyota auris wymieniliśmy oświetlenie na led za grubą kasę i dwa razy się żarówki poprzepalały w ciągu tygodnia. Zrezygnowaliśmy z pomysłu.

koVal 

Wysłany: 2019-02-26, 18:13   Re: Modernizacja reflektora przy użyciu technologii xenon/LE

Wojtasot napisał/a:
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w toyota auris wymieniliśmy oświetlenie na led za grubą kasę i dwa razy się żarówki poprzepalały w ciągu tygodnia. Zrezygnowaliśmy z pomysłu.

Opisz to dokładniej bo przekaz jest nieczytelny. Skoro wymieniłeś na LED to jakie żarówki się poprzepalały? I skoro już wymieniłeś to jak mogłeś zrezygnować z pomysłu skoro go zrealizowałeś?
Powyższy post wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

gutek 

Wysłany: 2019-02-27, 21:48   

może zostawmy ten temat na impr. u Kury. Może w dwa dni da się jakoś to rozkminić. :-)

koVal 

Wysłany: 2019-02-28, 23:08   

Na razie odniosę się teoretycznie do pomysłów i skupię tylko na reflektorze a nie zewnętrznych wspomagaczach jasności.

Zakup Tigera 800 nie jest wbrew pozorm gupim pomysłem ale to za kilka lat bo na razie bez 20 tys zł w kieszeni to nie ma co marnować czasu na szukanie.

Teraz trochę fizyki. Żarówka najzwyklejsza o mocy 55W na świecenie przeznacza jakieś 2% dostarczonej energii. Reszta idzie na grzanie. W halogenach jest o połowę lepiej czyli 3% sprawności. Potrafią wygenerować strumień świetlny od 1200 do 1500 lumenów. Do tego halogeny jeszcze mocniej się grzeją ze względu na swoją budowę.

Palnik xenonowy przy poborze mocy 35W daje 3500 lumenów światła. Sprawność dochodzi do 30% czyli prawie 10x więcej niż żarówka. Nie dość że potrzebuje mniej prądu to i tak więcej go wykorzystuje na światło widzialne więc nie grzeje się aż tak mocno.
Wada to inna kabelkologia i dodatkowy moduł wysokiego napięcia, który gdzieś tam trzeba pod owiewką zamocować. Kable zasilania też nie pasują i trzeba dokonać pewnych przeróbek.
Za to chińskie palniki są tanie.

Technologia LED w ostatnich latach poczyniła ogromne postępy. Sprawność diod świecących to już 20-30% czyli nawet 10x więcej od żarówki. Po zastosowaniu kilku sztuk na trzonku, mogą generować strumień kilku tysięcy lumenów (wg Chińczyków) i przy poborze mocy poniżej 50W. Generalnie cały trzonek nie wytwarza wysokiej temperatury ale same diody nie lubią się przegrzewać nawet trochę i choć teoretycznie ich żywotność jest b.długa to w praktyce często się uszkadzają (jak w pomyśle Wojtasota) ze względu na przegrzanie. Dlatego są wyposażone w różnego rodzaju radiatory lub wiatraczki. To zwiększa ich gabaryty i nie zawsze da się je wsadzić w reflektor. O założeniu na to dekielka przeciwpyłowego można zapomnieć bo nawet jakby się to udało to stracimy chłodzenie.
Koszty zakupu przeróżne ale jednak są droższe niż xenon. Jak się zepsuje któraś dioda to trzeba całość wymieniać. Do tego ilość generowanego światła spada w trakcie użytkowania.

maciejza 

Wysłany: 2019-03-01, 18:03   

Uważam, że zmiana oryginalnego reflektora na jakieś chińskie zenony czy ledy to bardzo zły pomysł.
a. zabiorą Ci dowód
b. jakoś przetwornic w tanich sprzętach może być kiepska przez co cały zestaw będzie do dupy albo szybko padnie
c. nie bardzo jest w GSie chłodzenie za reflektorem, to jest mocno wyizolowane miejsce wbrew pozorom, więc obawiam się, że zagotujesz diody.

IMO, zakup dodatkowego oświetlenia na nowej generacji diód CREE i montaż na gmolach będzie optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie.

poza tym .. przypomnę Ci jeden Twój komentarz, kiedy to zmotałem wyświetlacz biegów w Vstromie: "A to nie lepiej kupować motocykl, w którym to jest fabrycznie zamontowane" ?

Odpowiedz do tematu